Ez nem hangzik jól: „legyőzhetetlen szövetségesként” tekint Putyinra az atomhatalom vezetője

Moszkva egy jelentős katonai delegációt is fogadott a napokban.

A feltörekvő atomhatalom súlyos kudarcot szenvedett el, valaki ezért biztosan felelni fog.
Megalázó baleset árnyékolta be Észak-Korea legújabb hadihajójának bemutatását:
az 5000 tonnás, még el sem nevezett romboló a hivatalos vízrebocsátási ceremónián súlyosan megsérült.
Kim Dzsongun személyesen volt jelen az eseményen, és dühösen „nemzetellenes bűncselekménynek” nevezte a történteket, állami médiumok szerint pedig azonnali felelősségre vonást rendelt el. A hajó hátsó része idő előtt a vízbe csúszott, a hajótest megsérült, az orr pedig a szárazdokkban rekedt – számolt be a CNN.
A KCNA állami hírügynökség szokatlan módon elismerte a fiaskót, amely – katonai elemzők szerint – akár végzetes is lehet a hajó számára.
A hajótest oldalára fordult, a gerinc megrepedhetett, és ha azonnali beavatkozás nem történik, a javítás akár hónapokat is igénybe vehet. A történtek még komolyabb problémát sejtetnek: Észak-Korea ugyanis feltehetően nem rendelkezik megfelelő szárazdokk-létesítménnyel, ahol egy ekkora hajót biztonsággal vízre lehetne bocsátani – vagy egy ilyen baleset után helyre lehetne állítani.
Kim Dzsongun ugyanakkor világossá tette: a rombolót mindenáron helyre kell állítani a párt júniusi központi bizottsági ülésére.
Ez az utasítás azonban szakértők szerint teljesíthetetlen: „a hajó technikai helyreállítása hónapokig is eltarthat, különösen ilyen körülmények között” – figyelmeztetett egy dél-koreai tengerészeti szakértő. Egyes jelentések szerint már meg is alakult a kivizsgáló bizottság, és több magas rangú hivatalos személy is fegyelmi eljárásra számíthat.
Az eset különösen kellemetlen pillanatban érte Észak-Koreát, amely az utóbbi időszakban igyekezett látványos katonai fejlesztésekkel bizonyítani haditengerészeti erejének növekedését. Az áprilisban bemutatott Choe Hyon nevű rombolót a „haditengerészet új generációjának” nevezték, és sokan úgy vélték, hogy az ország modernizálni akarja elavult, szovjet típusú flottáját.
Most azonban a látványos baleset nemcsak a fejlesztések technikai hátterét, hanem az egész stratégiai program hitelességét is megkérdőjelezi.
Kim dühkitörése és a szégyenről szóló nyilatkozata nem csupán a hadihajó megrongálódásáról árulkodik – hanem arról is, hogy a rezsim számára minden katonai fejlesztés egyben politikai szimbólum is. A mostani kudarc így nemcsak mérnöki hiba, hanem presztízsveszteség is: egy látványos emlékeztető arra, hogy még a diktatúra legnagyobb ambícióit is tönkreteheti egy rozsdás csavar vagy egy elszámolt számítás.
Ezt is ajánljuk a témában
Moszkva egy jelentős katonai delegációt is fogadott a napokban.
Nyitókép: ANTHONY WALLACE / AFP